A kút tervezését, engedélyezését és fúrást mindig bízza szakemberre!
Engedélyezés
Az engedélyezési eljárás menetét, valamint az eljárások során benyújtandó dokumentációk tartalmi követelményeit egy, a Belügyminisztérium által kiadott Rendelet (a továbbiakban: Rendelet) határozza meg.
Arra vonatkozóan, hogy a tervezett beruházás kinek a hatáskörébe tartozik, a vízgazdálkodással kapcsolatos hatósági jogkör gyakorlásáról szóló – jelenleg hatályos – Kormányrendelet előírásai az irányadók.
A Rendeletben bemutatott eljárások az alábbi csoportosításban bonthatóak:
Hatósági jogkör alapján:
I. Helyi vízgazdálkodási hatósági jogkörbe tartozó eljárások (jegyzői hatáskör)
II. Vízügyi hatósági jogkörbe tartozó eljárások
III. Vízügyi szakhatósági állásfoglalások
A lakossági kutak eljárásai – ha megfelelnek a lentebb felsorolt feltételeknek – az I. pontba, azaz jegyzői hatáskörbe tartoznak!
HELYI VÍZGAZDÁLKODÁSI HATÓSÁGI JOGKÖRBE TARTOZÓ ELJÁRÁSOK (JEGYZŐI HATÁSKÖR)
A vízgazdálkodással kapcsolatos hatósági jogkör gyakorlásáról szóló – jelenleg hatályos – a Kormányrendelet (24. §) előírásai alapján, az alábbi tevékenységekhez a helyi önkormányzat jegyzőjének engedélye szükséges:
- olyan kút létesítéséhez, üzemeltetéséhez, fennmaradásához és megszüntetéséhez, amely a lenti feltételeket együttesen teljesíti
- max. 500 m3/év vízkivétellel üzemel
- kizárólag talajvízkészletet vagy parti szűrésű vízkészletet használ
- hatósági határozattal, egyszerű bejelentéssel rendelkező ingatlanon van, vagy létesül
- házi ivóvízigény vagy háztartási vízigény kielégítését szolgája
- nem gazdasági célú vízigény kielégítésére szolgál
- nem érint kijelölt, kijelölés alatt álló vagy előzetesen lehatárolt védőidomot, védőterületet
- házi ivóvízigényt kielégítő kúthoz tartozó víztisztító feladatokat ellátó vízilétesítmény létesítéséhez, üzemeltetéséhez, fennmaradásához és megszüntetéséhez
- az 500 m3/év mennyiséget meg nem haladó, kizárólag háztartási szennyvíz tisztítását és a tisztított szennyvíz elszikkasztását szolgáló vízilétesítmény létesítéséhez, üzemeltetéséhez, fennmaradásához és megszüntetéséhez.
A helyi vízgazdálkodási hatósági jogkört első fokon a települési önkormányzat jegyzője gyakorolja.
A kérelmet papír alapon, 1 példány engedélyezési tervdokumentáció csatolásával kell kezdeményezni. A helyi vízgazdálkodási hatósági jogkörbe tartozó kutak vízjogi engedélyezéséhez szükséges dokumentáció tartalmát a Rendelet 2. melléklete tartalmazza.
Fontos, hogy a helyi vízgazdálkodási hatósági eljárásban nem kell beszerezni a vízügyi objektumazonosítási nyilatkozatot!
BÍRSÁG
1995. évi LVII. törvény 29. § 4) alapján:
„A bírság az engedély nélkül létrehozott építmény értékének 80%-áig, engedély nélküli vízimunka vagy vízhasználat esetén 1 000 000 forintig terjedhet. A természetes személyre kiszabott bírság összege nem haladhatja meg a 300 000 forintot”
MENTESSÉG A BÍRSÁG MEGFIZETÉSE ALÓL
A vízgazdálkodásról szóló törvény 29.§ (7) bekezdése alapján, mentesül a vízgazdálkodási bírság megfizetése alól az a létesítő vagy üzemeltető, aki 2020. július 1-et megelőzően engedély nélkül vagy engedélytől eltérően létesített vagy üzemeltet felszín alatti vízkivételt biztosító vízilétesítményt, ha a vízjogi fennmaradási engedélyezési eljárást 2023. december 31-ig kérelmezi.
Ha vízminőség vizsgálatra is szüksége van, a mintavételt és a minták vizsgálatát minden esetben szakemberrel és akkreditált laboratóriumban végeztesse!